Bik Eneich: Un fils / Mehdi M. Barsaoui / Francie, Tunisko 2019 / 95 min. / 15 let / DCP
Jedenáctiletý Aziz je vážně zraněný během teroristického útoku jen pár měsíců po tuniské revoluci. Potřebná nemocniční péče v zemi takřka neexistuje, a tak je rodina nucena odjet do Libye, kde se schyluje k další revoluci. Během náročné cesty se však brzy ukáže, že beze změn nemůže zůstat ani tradiční rodina.
Podobně jako v jiných filmech v tuniské sekci, jsou i v tomto případě jakousi rámující událostí celospolečenské události spjaté s jasmínovou revolucí v roce 2011. Nejvýrazněji se to odráží v mladé nastupující generaci režisérů a režisérek, kteří se neváhají přímo dotýkat palčivých sociálních a politických otázek a tvoří tak společně výrazný hlas na současné festivalové scéně.
Debutující tuniský režisér Mehdi M. Barsaoui původně film zamýšlel jako rodinné melodrama, v němž by vycházel primárně ze svých vlastních zážitků. Režiséra opustil v brzkém dětství otec, takže vyrůstal se silnou mateřskou figurou a nevlastním otcem. I ve filmu je to, co se jeví jako ideální rodina, pouze počátkem narůstající tragédie. Barsaoui natáčí film s vysokou citlivostí a formální přesností, velká témata zobrazuje na mikropříběhu malé rodiny, která zaujme i tím, že na rozdíl od ostatních filmů v sekci jde o rodinu z vyšší střední třídy. Výsledným tvarem je ale univerzální příběh, který má ukazovat, jak jsme si jako lidé napříč kulturami podobní.
Barsaoui nakonec své rodinné melodrama dalece povýšil a rozhodl se zobrazit i v zemi silně tabuizované téma ženské nevěry. Jeho film je kritickým komentářem ke společenským pořádkům, které ženám neumožňují podobnou svobodu jako mužům. Režisér tuniskou společnost označuje za silně patriarchální, přestože se tamní situace jeví lepší než v některých jiných arabských zemích.
Mehdi M. Barsaoui před svým debutem natočil pouze tři krátkometrážní snímky, prvním filmem však ihned zaujal na mezinárodní festivalové scéně. Ve filmu zazářil francouzský herec Sami Bouajila, který byl za svou roli oceněn na MFF v Benátkách a na Cenách César. Za hudební složkou filmu stojí Amin Bouhafa, asi nejaktivnější tuniský filmový skladatel současnosti, jehož hudbu lze slyšet ve vícero filmech tuniské sekce.
Stanislav Pecháč