John Schlesinger / Velká Británie 1963 / 94 min. / Blu-ray
Billy Fisher lže. Pořád a všem včetně sebe. Jeho ambice jsou stejně reálné jako jeho fantazie o fiktivní zemi Ambrosia, jejímž je milovaným vládcem a hrdinou. Dokáže se ale chopit příležitosti a některé ze svých snů naplnit? Režisér John Schlesinger překračuje hranice britské nové vlny.
Režisér John Schlesinger, někdejší herec a dokumentarista, přispěl k filmům britské nové vlny dvěma snímky, v obou případech podle scénářů dvojice Keith Waterhouse a Willis Hall. Zatímco v případě prvního z nich Takové milování (A Kind of Loving, 1962) šlo o typickou ukázku daného směru, Billy lhář mu dodává nový rozměr.
Klasické kulisy snímků nové vlny, totiž bezútěšnou každodennost severoanglického města a neradostný život pracující nižší střední třídy, propůjčuje komedii, resp. činí z ní východisko komických eskapád hlavního hrdiny Billyho Fishera, který žije s matkou, otcem a babičkou a pracuje jako úředníček v pohřebním ústavu. Jiný, podstatně zajímavější život ovšem prožívá ve svých fantaziích, v nichž je prezidentem, válečným hrdinou a mnoha dalšími obdivovanými hrdiny smyšlené země zvané Ambrosia. Jeho realita je ovšem o něco zmatenější, protože Billyho přebujelá fantazie vede ke lžím ohledně jeho rodiny, třem snoubenkám, budoucí spolupráci s komikem Dannym Boonem a dosti prekérní situaci s neodeslanými reklamními kalendáři. Všechny Billyho potíže se propojují během jediného dne, který mladík začíná s heslem: Dnes je den velkých rozhodnutí.
Vedle brilantního výkonu Toma Courtenaye v hlavní roli je snímek pozoruhodný i objevem další budoucí hvězdy britského filmu Julie Christieové, jejíž úvodní sekvence je jakoby předzvěstí nového proudu v britské kultuře, tzv. swinging sixties, jejíž tváří se mj. i díky dalšímu Schlesingerově filmu Drahoušek (Darling, 1965) stala.
Iva Hejlíčková