Nebojša Slijepčević / Chorvatsko 2018 / 72 min. / HD file
Oceňovaný chorvatský divadelní režisér Oliver Frljić rád vyvolává rozruch. Jeho hry reagují na historické, geografické a politické události. Srbenka zachycuje proces vzniku jedné z jeho divadelních her, vykresluje trauma srbské menšiny, chorvatské nacionalistické nálady, kombinuje současný život se vzpomínkami na válku a její traumata.
Válečný konflikt mezi Srby a Chorvaty vypukl po vyhlášení nezávislosti Chorvatska na konci června 1991. Chorvatští Srbové nezávislost odmítali a obsadili třetinu území Chorvatska. Letní přestřelky přerostly ve vzájemné vraždění obyvatel, válka trvala do roku 1995.
Jednou z nevinných obětí byla dvanáctiletá dívka srbského původu žijící v Záhřebu, Aleksandra Zecová se svou rodinou. Pachatelé vraždy byli nalezeni, ale kvůli politickému tlaku nebyl nikdo za tento čin odsouzen. O čtvrt století později přináší kontroverzní režisér Oliver Frljić případ na divadelní prkna.
Proces zkoušek odhaluje skrytá traumata, uvedení hry se stává kolektivní psychoterapií, která zároveň sleduje zpověď dvanáctileté herečky Niny. Ta se paralelně s příběhem vražedné události otevírá a sdílí situace, jež zažila jako dítě v chorvatské škole. Jak se zachová, když ji režisér požádá, aby se před publikem přihlásila k srbské národnosti?
Srbenka přináší odvážné a aktuální téma války s bolestí na obou stranách. Ukazuje nacionalismus i nenávist, jež dědí generace dětí a vnuků, těch, kteří se rodí několik let po skončení války. Každá ze stran si nese své jizvy – z bolesti ztrát i z vlastních spáchaných křivd na druhých.
Nebojša Slijepčević režíroval řadu tvůrčích dokumentů Nešto o životu (Něco o životě, 2016), Mafián lásky (Gangster te voli, 2013), Film skutečného muže (Muški film, 2012), Za 4 godine (Za 4 roky, 2007) aj. Jeho filmy byly oceněny na mnoha mezinárodních festivalech včetně čtyř cen na Sarajevském filmovém festivalu. Za své televizní dokumenty byl třikrát nominován na cenu Prix Europa. V roce 2019 získal Cenu Vladimira Nazora, udělovanou chorvatským ministerstvem kultury umělcům za nejvyšší úspěchy v oblasti filmu. Letos obdržel Zlatou palmu za nejlepší krátký film Čovjek koji nije mogao šutjeti (Muž, který nemohl mlčet, 2024).
Film je součástí prestižního mezinárodního vzdělávacího programu filmové výchovy CinEd.
Eva Spilková