Karel Zeman / ČSSR 1966 / 88 min. / HD file
Z jubilejní výstavy v roce 1891 vzducholodí až na exotický ostrov uprostřed oceánu. To je ve zkratce napínavé dobrodružství pěti pražských kluků ve filmu Ukradená vzducholoď, který je oslavou dětské svobody, vědecko-technického pokroku a také kritikou vypočítavého světa dospělých plného sobectví a korupce.
Snímek Ukradená vzducholoď režiséra Karla Zemana je velmi volná adaptace Verneova románu Dva roky prázdnin. Původně měl být součástí pětidílného cyklu nazvaného Tajuplný svět Julia Verna, nakonec se stal pouze prostřední částí trilogie (spolu s filmy Vynález zkázy a Na kometě). Stejně jako v režisérově hraném debutu Cesta do pravěku je hlavním hrdinou filmu parta malých kluků. Ti navštíví pražskou jubilejní výstavu v roce 1891 a tam se shodou náhod dostanou na palubu vzducholodi, s níž na truc proti nespravedlnosti odletí na dalekou cestu kolem světa. Cestu přeruší havárie stroje nad neznámým ostrovem, kde se po úspěšném boji s piráty setkají se záchrannou výpravou a mohou se tak vrátit domů.
Podobně jako v ostatních Zemanových trikových filmech i zde jde o originální kombinaci hraného a animovaného filmu, přičemž výtvarná stránka tohoto snímku je inspirována rytinami Édouarda Rioua a Léona Benetta, kteří ilustrovali původní vydání Verneových románů. Oproti románové předloze děj filmu oživuje sarkastický režisérův nadhled, který tepe do měšťáckého pokrytectví a bezohlednosti vojenské mašinérie.
Oběma těmto nešvarům musí čelit i parta malých dobrodruhů. Vše co během své pouti ve vzducholodi a na ostrově zažijí, berou s dětskou bezstarostností, která není zatížená realitou světa dospělých, jejich intrikami, zištnou vypočítavostí a falešnou morálkou. Není proto divu, že odpor chlapců vůči zbytečným zákazům a nepřirozeným autoritám vede až k anarchii. Svět dospělých tak v porovnání s tím dětským nevychází vůbec dobře, naštěstí v kouzelném zemanovském prostředí plném absurdních vynálezů nemá žádnou šanci. Karel Zeman do svého předposledního hraného filmu funkčně zapojil odkazy na rodokapsové romány, satirické skeče či špionážní parodie, což spolu s výraznou ironií a sarkasmem dělá z tohoto snímku podívanou pro celou rodinu.
Jan Šulc